Lazerli tedavi skandalı

Gaziantep'te bir özel hastanede lazerle bel fıtığı tedavisi olan 20 hastanın omurilik bölgesindeki sinir ve kemik dokuları yandı. Yatağa bağlanan hastalar dava açtı, bakanlık soruşturma başlattı.

09.04.2012 www.hürriyet.com.tr

Gaziantep'te bir özel hastanede uygulanan lazerle bel fıtığı tedavisi yaklaşık 20 kişinin hayatını kararttı. Lazer cihazıyla fazla ısı verilmesi sonucu omurilik bölgesindeki sinir ve kemik dokuları yanan hastalar yürüyemez hale geldi. Aylardır yatağa bağlı yaşayan hastaların kimi işinden, kimi okulundan oldu. Psikolojik tedavi görmeye başlayan hastalardan 9'u hastane ve doktor hakkında suç duyurusunda bulunup, 540 bin liralık tazminat davası açtı. Sağlık Bakanlığı olayla ilgili inceleme başlatırken, hastalar hayatlarını karartan olayın sorumlularından hesap sorulmasını istedi.

Sabah Gazetesi'nden Mesut Altun'un haberine göre, duyanları şaşkına çeviren sağlık skandalı iddiaya göre şöyle gelişti: Gaziantep'te lazerle bel fıtığı tedavisi yapılan bir özel hastanede görevli beyin ve sinir cerrahisi uzmanı C.Ü. geçtiğimiz ocak ayı içinde yaklaşık 20 kişiye lazerli tedavi uyguladı. Fıtığın küçültülmesi amaçlanan tedavide hastaların omurilik bölgesine iki iğne sokularak lazer ışını verildi. Tedavinin ardından normal yaşamlarına devam edebilecekleri söylenen hastalar, aradan bir gün geçmeden ardı ardına şiddetli ağrı, kusma ve titreme şikayetiyle hastaneye kaldırıldı.

Yürüyerek gittikleri hastaneye yürüyemez halde geri dönen hastaların, omurilik bölgesine lazer cihazıyla yüksek ısı verilmesi sonucu sinir ve kemik dokusunda yanma meydana geldiği ve enfeksiyon oluştuğu öne sürüldü. Bunun üzerine hastalar, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Şikayet üzerine Sağlık Bakanlığı da olayla ilgili inceleme başlattı.

Haberin bulunduğu adres için tıklayınız. Hürriyet Gazetesi

Daha Fazla Bilgi İçin Bize Sorun!

Sorular ve Yanıtları...