Olmayan safra kesesine "normal" raporu

SİVAS’ta mide rahatsızlığı nedeni ile özel bir hastaneye giderek muayene olan terör gazisi 38 yaşındaki Şakir Özbek’in çekilen ultrason filminde, safra kesesi dahil tüm organları için ’Normal’ raporu verildi. 2005 yılında ameliyatla safra kesesini aldıran Özbek, raporu görünce şaşırdı. Hastane yetkilileri, bu durumu ’sekreterya hatası’ olarak nitelendirdi.

Eraydın AYTEKİN/ SİVAS, (DHA) 11.06.2012

Siirt’in Eruh İlçesi’nde 1994 yılında vatani görevini yaparken PKK’lı teröristlerin düzenlediği roketli saldırıda sol gözünü kaybeden 1 çocuk babası Şakir Özbek, Sivas’taki bir özel hastaneye giderek mide rahatsızlığı nedeniyle Gastroenteroloji Polikiliniği’nde Dr. G.P.’ye muayene oldu. Doktor, tetkik için Özbek’ten ultrason çektirmesi istendi. Aynı hastanenin Radyoloji bölümüne giden Özbek, burada ultrason çektirdi.

Kısa süre sonra uzman Dr. S.T. imzasıyla ultrason raporunu alan Özbek, yazılanları okuyunca şaşırdı. İnceleme sonucunun normal olduğu belirtilen raporda, safra kesesi ile ilgili bölümde ’Safra kesesi volümü normal olup, duvar kalınlığı tabiidir’ denildi. Özbek, 2005 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi gördüğünü ve taş oluşan safra kesesini aldırdığını belirterek, kendisini muayene eden doktora durumu iletti. Hastane yönetimi ile görüşen Özbek’e, "Bu tür hatalar bazen olabilir" denildi. Devlet övünç madalyası sahibi Şakir Özbek, şöyle dedi:

"Muayene için gittiğimde ultrason sonucu istendi. Ultrasona girdikten hemen sonra da rapor verildi. Raporda safra kesemin de normal olduğunu görünce şaşırdım. İlgili doktora safra kesemi 7 yıl önce aldırdığımı belirterek, kesenin kendiliğinden tekrar çıkıp çıkmayacağını sordum. En ilginç yanı ise hastane yönetiminin bana bu tür hatalar olabileceği şeklindeki sözleri oldu. Oysa bunu fark etmesem ve doktor bana rahatsızlığımla ilgili ağır bir ilaç yazsaydı, bu benim hayatımı tehlikeye sokabilirdi. İnsan sağlığı konusunda daha hassas yaklaşılması gerekir."

Sivas Valiliği’ne şikayette bulunduğunu belirten Özbek, ayrıca yasal hakkını aramayı düşündüğünü dile getirdi.

SEKRETERYA HATASI

Hastane Genel Müdürü Ebuseyf Kılıç, ultrason raporlarında hazır bir form kullanıldığını belirterek, "Burada sekretarya hatası yapılmış. Safra kesesi ile ilgili cümlenin üzerinin çizilmesi veya ayrıca not düşülmesi gerekirdi. Sonuçta anormal bir durum, bundan dolayı da hasta her hangi bir zarara uğramış değil" diye konuştu.

Haberin bulunduğu adres için tıklayınız. Hürriyet Gazetesi

Daha Fazla Bilgi İçin Bize Sorun!

Sorular ve Yanıtları...