Doktorun hatası nerede?

Baba feryat ediyor: “Kızımı resmen boğdular, bu manzarayı görünce bayılmışım.”

Ömür GEDİK 12.07.2012

Tiyatrocu Yusuf Cihan Süslü, eşinin doğumunu kameraya almak üzere doğuma giriyor. Doktor vakumu elinden düşürünce ikiz bebeklerden birinin görünen başı içeri kaçıyor. Sonra doktor kız bebeği bacağından asılarak dışarı çıkarıyor, o sırada bebeğin kalp atışları durmuş durumda.

Baba feryat ediyor: “Kızımı resmen boğdular, bu manzarayı görünce bayılmışım.” Bu olay karşısında iki farklı yorum yapmak mümkün. İyi ki baba kamerayla doğuma girmiş, bu hatayı kaydetmiş diyebilirsiniz. Ortada tıbbi bir hata varsa tabii. Ki bence hatadan söz ediyorsak, doktorun vakumu elinden düşürmesi değil, normal doğumdaki ısrarı eleştirilebilir gibi geliyor bana.

Vakum konusu bir başka bakış açısıyla stres altında olmasına bağlanabilir çünkü. İşini yaparken kameraya alınmayı, izlenmeyi, baskı altında olmayı kim ister? Bilgisayar başında çalışırken arkadan birileri geçtiğinde rahatsız olmaz mısınız? Konsantrasyon gerektiren tenis maçlarını seyirci baskısı altında oynamak zordur.

Öğretmen ve öğrenciler müfettiş geldiğinde gerilmezler mi? Peki bir doktor neden ameliyathaneye yabancı birini istesin? Elinin ayağının birbirine dolaşması normal değil mi? Babanın ve annenin acısını paylaşıyorum, Allah sabır versin ama bir başkasını cinayetle suçlarken biraz daha sakin olsunlar derim.

NOT: Özellikle özel hastaneler hem hasta yakınları hem de doktorların stres katsayısı açısından doğumu görüntüleme prosedürlerini tekrar gözden geçirmeli.

Haberin bulunduğu adres için tıklayınız. Hürriyet Gazetesi

Daha Fazla Bilgi İçin Bize Sorun!

Sorular ve Yanıtları...