Doktor hatası öldürdü mü?

Aydın Atatürk Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Servisi uzmanı Dr. H. S., hastasının tedavisi yapmadığı gerekçesiyle 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sertöz'ün cezası ertelendi ve 5 yıl süreyle Denetimli Serbestlik hükümlerine tabi tutulması kararlaştırıldı.

www.cnnturk.com

Alınan bilgiye göre, 2007'de ülser hastalığından hayatını kaybeden P.G.’nin (74) ölümünde ihmali olduğu gerekçesiyle hakkında "İhmali davranışla kasten adam öldürme" iddiasıyla, Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesinde kamu davası açılan Dr. H.S.’nin yargılanmasına devam edildi.

Karar duruşmasında, görevinin gereklerini yapmakta ihmal ve gecikme gösterdiği, hastaya tanı koymayarak tedavisini yapmadığı, ancak hastanın ölümü ile sanığın eylemi arasında illiyet bağı bulunmadığı için suçun "görevi ihmal" noktasında kaldığını belirten mahkeme heyeti, Dr. H.S.’ye 6 ay hapis cezası verildi.

Hapis cezası, sabıkasız olması ve yeniden suç işlemeyeceği kanaati ile ertelenen Dr. H.S.’nin, 5 yıl süreyle Denetimli Serbestlik hükümlerine tabi tutulması kararlaştırıldı.

P.G’nin oğlu "Hukuka saygım var. Alınan karara da itirazım yok ama Yüksek Sağlık Şurası doktoru hatalı bulmasına rağmen, annemin yaşlılığından ötürü 'ölümüyle doktorun hatası arasında illiyet bağı yoktur' diyerek doktoru korumuştur. Hem hatalı buluyorlar hem de 'ölümle illiyet bağı yoktur' deniyor. Burada bir ikilem var. Şura'nın kararı alırken tarafsız olmadığına inanıyorum" dedi.

Haberin bulunduğu adres için tıklayınız. CNN Turk

Daha Fazla Bilgi İçin Bize Sorun!

Sorular ve Yanıtları...